Revac spółka z o.o.

Technologia

Prezentacja technologii

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego działanie technologii kanalizacji podciśnieniowej w systemie ISEKI.

Zasada funkcjonowania kanalizacji podciśnieniowej

Przykanalikiem grawitacyjnym ścieki dopływają do studzienki z zainstalowanym zaworem rozgraniczającym dwa systemy: system grawitacyjny i system podciśnieniowy. Ścieki ze studzienki wraz z powietrzem zasysane są do sieci przewodów podciśnieniowych, następnie dopływają do zbiornika w stacji podciśnieniowej. Ze stacji podciśnieniowej ścieki przetłaczane są do oczyszczalni, a powietrze po oczyszczeniu, usuwane jest do atmosfery.

Sieć kanalizacji podciśnieniowej składa się z trzech głównych elementów:

Studzienek zbiorczych z zaworami podciśnieniowymi

Kolektorów podciśnieniowych

Stacji podciśnieniowej

Studzienka zbiorcza z zaworem

W studzienkach zbiorczych zainstalowane są uruchamiane i napędzane pneumatycznie zawory podciśnieniowe.
Ścieki dopływają do studzienki przykanalikami grawitacyjnymi. W momencie wypełnienia studzienki do określonego poziomu normalnie zamknięty zawór podciśnieniowy otwiera się. Po otwarciu zaworu wraz ze ściekami do sieci zasysane jest powietrze. Po opróżnieniu studzienki zawór zamyka się samoczynnie.

Kolektory podciśnieniowe

Kolektory podciśnieniowe najczęściej budowane są ze zgrzewanych rur PE o średnicach od 90 mm do 160 mm. Przewody w profilu układane są w formie „piły” odpowiednio do istniejącego ukształtowania terenu.

Zasada funkcjonowania

Stacja podciśnieniowa

Na terenie stacji podciśnieniowej umieszczony jest niewielki murowany budynek o wymiarach około 5 x 6 m, w którym umieszczone są następujące urządzenia:

Zasada funkcjonowania

Ponadto na terenie stacji znajdują się obiekty:

Zbiornik podciśnieniowy

Zwykle umieszczony obok budynku, pod poziomem terenu). Wyposażony w dwie pompy tłoczne, sygnalizatory poziomu sterujące pracą pomp.

Filtr powietrza odlotowego

Zbiornik wypełniony materiałem biologicznym, likwidujący odory z powietrza usuwanego z systemu kanalizacyjnego do atmosfery.

Komora zasuw

Szczelny podziemny zbiornik żelbetowy ze sterowanymi automatycznie zasuwami usytuowany przy zbiorniku podciśnieniowym.

Budowa sieci

Łatwa i szybka budowa sieci kanalizacji podciśnieniowej

Szczególnie zalecana jest budowa sieci podciśnieniowej w miejscowościach :

Zalety kanalizacji podciśnieniowej

Ponadto sieć kanalizacji podciśnieniowej w porównaniu do systemów konwencjonalnych charakteryzuje się:

W wielu przypadkach, dla skanalizowania osiedli podmiejskich oraz terenów wiejskich, kanalizacja podciśnieniowa stanowi jedyną rozsądną alternatywę. W terenach płaskich, z wysokim poziomem wody gruntowej, przy rozproszonej zabudowie, koszt budowy kanalizacji podciśnieniowej może być nawet dwukrotnie niższy od proponowanych konwencjonalnych rozwiązań sieci grawitacyjnej z pompowniami pośrednimi.

Eksploatacja

Eksploatacja kanalizacji podciśnieniowej

Zaufali nam

oraz kilkadziesiąt gmin w całej Polsce